Daddy Chameleon a zoldgondoskodas.hu -ra írt vendég posztot (Forrás: zoldgondoskodas.hu).
Köszönjük a lehetőséget! A posztot pedig alább olvashatjátok.
Gyakorlati tanácsok egy újdonsült apukától kismamáknak
Kisbabánk születése valami hallatlan nagy és csodálatos dolog. Kevés van, ami ehhez fogható. Még ha a törődés a babával extra sok feladattal lát is el. Legyen szó az etetésről, a melegen tartásáról, de úgy általában bármiről, ami a kényelemérzetét, a biztonságát szolgálja.
Így hát, nektek, szülőknek, elemi érdeketek, hogy a lehető legjobban rendezzétek be a babaszobát vagy baba sarkot. Hogy miért? És, hogy mit jelent a legjobb? Természetesen nincs objektív válasz. A mi értelmezésünkben azonban a válasz a: praktikus. – Ok – kérdezheted-, de kinek mi a praktikus? Jó kérdés, elmondom. Az, amikor minden kézre esik. Amikor logikus rendszerben vannak a különböző kellékek. Sőt, a legjobb, ha az otthonod kényelmét valamilyen módon magaddal is tudod vinni!
Kezdjük ott, hogy a legtöbb szülő úgy rendezi be a babaszobát, ahogyan elképzeli, hogy majd milyen lesz a gyereke személyisége. Honnan is tudhatnánk? Másrészt, sokan telirakják csillogó vagy színes dekorációkkal, plüssökkel. A túl sok inger a kezdetek kezdetén nem kell a babának és bőven elég ezeket a holmikat beszerezni, ha már ő tudja kiválasztani, mit szeretne. (Tipp: ha ezt ráadásul a saját ágyba költöztetéshez kötöd, akkor talán még szívesebben fogja otthagyni a szülői ágy melegét). A baráti körömben látok kislányokat akik megőrülnek már kétévesen a rózsaszínért, mások esetleg az autókért. Összességében tehát, adódik a kérdés, hogy miért nem a saját maguk elképzeléseik szerint rendezik be sokan a babaszobát? Elvégre, ők, mi szülők fogjuk azt lényegében használni.
És itt a lényeg. A babaszoba, különösen az első hónapokban még csak véletlenül sem játszótér. A fő célja, hogy kiszolgálja a baba igényeit. És a tiéd is! Hidd el, az a 6 méter a hálótok és a gyerekágy között semminek sem tűnik. De ha éjjelente 4-6 alkalommal kel oda-vissza megtenned ugyanezt a távot, félálomban, heti hét nap: az egy év alatt körülbelül 22 km. És ezek csak az éjszakáid.
Ugyanilyen alapon … na de menjünk sorjában!
Első kiságy a kisbabának
Először is tehát, lehetőleg ne legyen túl messze a hálótól, ahol alszol. Illetve ne is legyen se fűtőtest, se ablak közvetlen közelében. (És ha már itt tartunk, ne érjen el az ágyból kábelt, függönyt, stb.) Ezen túl, a legjobb, ha egy pelenkázó alkalmatosság, például a pelenkázó szekrény mellett van. Így éjjel is, ha át kell pelenkázni, néha fel sem kel teljesen a pelus cserére a bébi, és mire eszmél, már újra az ágyikójában van.
Sokan szeretik a baba fészket is az első 3-4 hónapban. Ezt be lehet tenni az ágyba, sőt, aláteheted a légzésfigyelő szenzor-lapját is. Amíg a baba nem túl mozgékony, amíg nem forgolódik, addig tényleg jó lehet neki – biztonságérzetet ad neki az állandó test-kontaktot imitáló baba fészek.
Pelenkázó állvány vagy szekrény?
Na, ez egy olyan dolog, ami vallási felekezeteket tud kialakítani. Sokak szerint elég egy-, az ágyra keresztbe rakható pelenkázó felület. Mások szerint minden felesleges, ami több annál, mint, hogy gyors átpelenkázzuk a kanapén. Mi egy harmadik dolgot próbáltunk ki, és nagyon szeretjük magunkat a döntésünkért. Vettünk egy pelenkázó szekrényt.
Ennek a technikai leírásába nem mennék bele, röviden a lényeg: minden kéznél van, ami kellhet pelenkázáskor és fürdetés után. Pelenka, popsitörlő és popsi krém, fürdető, testápoló, csere body-k, kis ruhák, törölközők. Mert elfér, mert lehet rá aggatni dolgokat, mert kis dobozokkal tovább rendszerezhetőek a kellékek, és két nagy fiókja is van. Jah, és majd ha nem kell már a pelenkázó rész, az levehető, és tovább használható majd ez az alkalmatosság szekrényként, komódként.
Alapvető ruhadarabok a babának: body és törülköző
A kéznél szükséges holmik közül kiemelnék néhányat. Kezdjük a legalapvetőbbel, a body-val. Ez a ruhadarab a kisbabák egyik legjobb barátja. Hiszen – jó esetben – puha, jó az érintése, a testhez hozzáérve biztonságérzetet ad, és mindezt úgy, hogy a hideg ellen is egy újabb rétegként funkcionál, anélkül, hogy a bébit korlátozná a szabad mozgásban. Ez különösen cuki darab a Baby Chameleontól. Mindig adj tehát a babádra body-t.
A baba törölközőjénél ellenben, praktikus, ha kapucnis. Ezért is ez az egyik legszembetűnőbb különbség a felnőtt vagy hagyományos törölközőkkel szemben. Kemény dió ám úgy szárazra törölni fürdetés után, hogy egyszerre legyen száraz a teste és a feje is. A legkisebbeknél azért, mert őket igazából nem is törölgetjük, csak leitatjuk róluk a vizet. (A nagyobbaknál meg azért, mert 5-6 hónapos kortól már fáradhatatlanul jár a kezük, lábuk, jó, ha a szemüveget nem verik le a fejedről.) A kapucnis baba törölköző pont ezt segít megoldani.
Mellesleg, főleg az első időszakban, amikor még rutintalanabbul megy a fürdetés, pelenkázás, öltöztetés, jó az a tudat is, hogy lehet ugyan, hogy nem végzünk 1 perc alatt mindennel, de legalább ezen idő alatt sem hűl ki, fázik meg kisbabánk buksija a párolgás, vagy a szoba esetleg hűvösebb levegője miatt.
Utazás a babával: a legfontosabb beszerzendők
A törődés a babával akkor lehet inkább kihívás, ha el kell hagyni a jól megszokott, biztonságos rendet. Látogatás a nagyszülőknél, bevásárlás, esetleg a gyermekorvosi vizit? Minden esetbe ki kell kicsit lépned a komfort zónádból. Ezért jó, ha minden szükséges dolgot magaddal tudsz vinni, minél kisebb helyre pakolva.
Ezért mindenképp jusson hely a pelenka táskában egy pelenkatartónak. Kellően kompakt, és kifejezetten jól szolgál, ha menet közben csak be kell ugrani valahova a babával, és nem akarod magaddal vinni a teljes pelenkás pakkot. A pelenkákon kívül helyet csinálhatsz benne a popsitörlőnek, a popsikrémnek, a baba cumijának, és legtöbbször hagynak benne további rekeszeket is, amibe bármit pakolhatsz, egyedi igényeid szerint.
Szintén a praktikum szülte a szoptatós karpárnát. Funkciójából adódóan sokkal kisebb, mint a hagyományos szoptatós párnák, ezért akkor is nagyban megkönnyíti az etetést, ha nem vagytok otthon. Pakolhatod a pelenkázó táskába, ha babakocsival mentek sétálni. De szétkapcsolva az autóban sem fog senkit sem zavarni.
S végül, egy utolsó jó tanács mára: takaró. Legyen az egy wellsoft takaró, vagy egy elegánsabb minky takaró! Legyetek otthon vagy úton, üljetek rá, használjátok napellenzőnek vagy konkrétan takarózni! Bárhogy is van: a popsitörlő után talán egy babatakaró az, ami a legjobban, a legsokoldalúbban megkönnyíti a helyzetet a baba körüli teendőkkel.
Vendégszerzőnk:
A cikk írója Tóth Adorján. A Baby Chameleon egyik alapítója, Daddy Chameleon néven szokott publikálni. Gyakorló szülőként, feleségével, Bogival a saját tapasztalataik alapján készítenek egyedi megrendelésre baba-mama kiegészítőket, ajándékokat. Továbbá, elkötelezettek az anyák munkaerőpiaci reintegrációja mellett. Így biztos lehetsz benne, minden egyes Baby Chameleon termékkel te is munkához juttatsz legalább két gyermeket nevelő anyát!
Ha szeretnéd, kövesd a Facebook oldalunkat! (Itt alul és jobb felül is like-olhatsz minket.)
Ha pedig inkább e-mailes vagy, iratkozz fel hírlevelünkre ITT.